You are here

2010-2011 Pace Moot Court Teams

2010-2011 Pace Moot Court Teams

 

Moot Courts 2010 - 2011:

National Moot Court
James Healy, Alex Gastman, Atiya Leary

Frederick Douglass Moot Court Competition
Alicia Ballow, Caesar Lopez

Thurgood Marshall Federal Bar Association Moot Court
Elizabeth Anderson, Courtney Chenette, Seth Kagan, Christina Gallinari

Willem Vis Moot Court
Genavieve Shingle, Evan Grove, Cassidy Crough, Bryn Fuller, Nussair Habboush

Jessup Moot Court
Anthony Curti, Taylor Palmer, Sarah Mielke, Kathryn Sullivan, Nicole Grospe

Dean Jerome Prince Evidence Moot Court
Catherine Cioffi, Amit Elhanan, Dmitry Goldenberg

Animal Rights Moot Court
Sarah Saville, Brian Brenner, Stephen Iannacone

American Constitution Society
Danielle Schreiber, Siobhan Funchion

International Environmental Moot Court
Dmitry Goldenberg, Jessica Zalin, Collin Spears

International Criminal Court
Lucie Olejnikova, Allison Kline, Suzanne Kohn, Alix Cotumaccio, Tim Bott

National Appellate Advocacy Competition
Melissa Lynch, Leon Tsinberg, Jennifer Meyers, Elizaveta Korotkova

Tulane Baseball Arbitration Moot Court
Jared Hand, Rory Kennedy Brady

Grand Moot Court
Evan Grove, Ilan Gutherz, Robert Gorrie, Genavieve Shingle

 

Trial Advocacy Competitions:

Thurgood Marshall Mock Trial Competition
Aharon Diaz, Sulay Grant, Diomarys Escano, Gladys Hernandez

American Association for Justice
Stephanie Diemer, Naveed Hassan, James Healy, Danielle Reddan, Jose Manjarrez, Amanda Amato, Laura Blumenstein, Alexandra DiCerbo

John Costello  National Criminal Law Trial Competition
Nussair Habboush, Justin Romano, Amit Elhanan, Cory Lefkowitz, Jessica Wolff, Hilary Atkin

National Trial Competition
Sherri Balassone, Alex Huot, Alex Gastman, Yvonne Somar, Jill Sanders, Darren Guild

St. John’s National Civil Rights Competition
Alexander Khutoryansky, Cory Lefkowitz, Jessica Wolff, Yulia Kourasheva

St John’s Triathlon Competition
Christopher Lufrano, Christine Goodrich, Bryn Fuller

Niagara – Buffalo
Dmitry Goldenberg, Nussair Habboush, Justin Romano, Jill Sanders

Labor Law
Clare Bolduc, Joseph Danko, Stephanie Diemer, Amit Elhanan, Naveed Hasan, Bonnie Knel, Jennifer Menna, John Sherry

 

American Bar Association Competitions:

Negotiations
Sarah Mielke, Kristin Averill, Stephanie Venezia, Kurtis McManus

Client Counseling Competition
Lana Ciaramella, David Haimi, Noelle Diaz, Sarah Mielke

Representation in Mediation
David Haimi, Lana Ciaramella, Noelle Diaz, Marjorie Levine

NAAC
Nicole Bandura, Gianni Douglas, Andrew Firkin, Nicole Sardinha, John Bryan, Joanna Eljazzar